GWARANCJA, RĘKOJMIA, NIEZGODNOŚĆ TOWARU KONSUMPCYJNEGO Z UMOWĄ.

Pierwszym słowem jakie przychodzi na myśl, gdy zepsuje się nam zakupiona rzecz – od zegarka, przez samochód, różnego rodzaju maszyny aż po mieszkanie – jest gwarancja. Jest ona narzędziem prawnym służącym zabezpieczeniu nabywcy na wypadek wystąpienia wady fizycznej, która ujawni się w okresie gwarancyjnym. Istotną cechą gwarancji jest to, że sprzedawca nie ma obowiązku jej udzielenia – jest ona dobrowolna. Kupujący na podstawie gwarancji może żądać usunięcia wady lub wymiany rzeczy na wolną od wad. Nie może jednak, powołując się na gwarancję odstąpić od umowy czyli zażądać zwrotu ceny w zamian za oddanie rzeczy.

Dobry adwokat drogi Kliencie, udzieliłby Tobie takiej rady, abyś odstępując od umowy powołał się na rękojmię. Rękojmia to złożony zespół uprawnień przysługujących kupującemu z mocy prawa. Można ją stosować zarówno w przypadku wad fizycznych, jak i prawnych. Sprzedawca (o ile strony nie wyłączyły rękojmi w umowie) nie może zwolnić się z obowiązków, które z niej wynikają. Najczęściej problemy z tego typu sprawami mają przedsiębiorcy. Porady prawne w tym zakresie są tematem, z którym stykają się nasi adwokaci i radcy prawni w swej codziennej pracy.

Podobnymi do rękojmi uprawnieniami są te, które wynikają z przepisów o niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową. Są to uprawnienia przysługujące jedynie konsumentom, a więc osobom nabywającym rzecz w celu niezwiązanym z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jak widać istnieje szereg uprawnień przysługujących kupującemu w wypadku ujawnienia się wad przedmiotu sprzedaży. Wybór właściwych żądań nie jest prosty. Pomocna w doborze właściwej drogi prawnej będzie Kancelaria Prawna LUXOR. Inne narzędzia będą miały zastosowanie w przypadku, gdy sprzedawcą jest przedsiębiorca, a kupującym konsument, inne w przypadku umów pomiędzy przedsiębiorcami, a jeszcze inaczej uregulowane są stosunki w przypadku sprzedaży, której stronami nie są przedsiębiorcy. Tylko radca prawny lub adwokat dysponujący doświadczeniem w tej materii może udzielić kompetentnej porady prawnej. Jeżeli więc Twoja kancelaria adwokacka nie może poradzić sobie z tym zadaniem, z radością zajmiemy się Twoją sprawą.

Kluczowe znaczenie w przypadku wszystkich wymienionych instytucji mają terminy. Szybkie rozpoznanie, które narzędzie będzie miało w danym stanie faktycznym zastosowanie i które roszczenia będą najkorzystniejsze oraz błyskawiczna reakcja może decydować o powodzeniu w sporze o wielkiej wartości. Trafną decyzję, w tym szerokim zakresie zagadnień, można podjąć jedynie po konsultacji z profesjonalistą. Dotyczy to zwłaszcza stosunków między przedsiębiorcami, gdzie niewielka zwłoka może zniweczyć nawet najbardziej uzasadnione roszczenie.

Drogi Kliencie, jeżeli więc przydarzyła Ci się np. awaria drogiej, bardzo ważnej dla Twojej firmy maszyny i producent lub sprzedawca stwarza Ci problemy to możesz być pewien, że w Kancelarii Prawnej LUXOR znajdziesz pomoc prawną, na którą zasługujesz. Podejmij decyzję. Dzwoń teraz.